وبلاگ جامع کتاب

.در این وبلاگ انواع کتب و رمان و مقالات تخصصی به اشتراک گذاشته می شود

وبلاگ جامع کتاب

.در این وبلاگ انواع کتب و رمان و مقالات تخصصی به اشتراک گذاشته می شود

وبلاگ جامع کتاب

بسمه تعالی
در این وبلاگ سعی می شود که انواع کتب
( مذهبی، رمان، اخلاق، فلسفه، ادبیات، شعر، منطق و ..) به علاوه ی پایان نامه ها و مقالات تخصصی در موضوعات مختلف، برای مخاطبان به اشتراک گذاشته شود..
تمام تلاش ما بر این است که فقط کتابهای رایگان و آثار فاقد حق نشر را بر روی سایت جهت استفاده عموم قرار دهیم. در صورتی که کتابی را مشاهده نمودید که دارای حق نشر میباشد، از طریق بخش تماس با من به ما اطلاع دهید تا نسبت به حذف کتاب اقدام گردد.

آخرین نظرات
  • ۴ مهر ۹۶، ۱۱:۰۲ - س _ پور اسد
    +
  • ۴ مهر ۹۶، ۱۱:۰۱ - س _ پور اسد
    +++

۲۴ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

مردم وقتی چشمشان به ماشینی که آقا در آن است می‌افتد، همه‌ی سعیشان را می‌کنند تا خود را به ایشان برسانند. ازدحام جمعیت در مسیر استقبال از رهبر انقلاب آنقدر زیاد است و ماشین به سختی حرکت می‌کند که وقتی ایشان به وزرشگاه می‌رسند، از تراکم جمعیت در مسیر استقبال و نگرانی خودش برای مردم می‌گویند وحتی عذرخواهی می‌کنند که موجب این فشردگی و ازدحام و در نتیجه فشار آمدن به آنها شده است. بعد آقا در ادامه به نشانه‌های نشاط و سرزندگی مردم خراسان شمالی اشاره می‌کنند و می‌گویند...

در یکی از روزهای پاییزی مهرماه ۹۱، خراسان شمالی یکی از شرقی‌ترین استان‌های کشور میزبان مهمانی ویژه‌ای بود. مردم استان خودشان را برای استقبال از رهبر انقلاب آماده کرده بودند. چند روز قبل از آمدن رهبر انقلاب، شهرها حال و هوای دیگری به خود گرفته بود و همه انتظار لحظه‌ی آمدنش را می‌کشیدند. همه از آمدن آقا صحبت می‌کردند: «راننده‌ی پژوی نقره‌ای که صورت صاف و صوف و سیبیل مرتبی دارد هی از آقا می‌گوید. اهل مشهد است و مقیم اسفراین. خط اسفراین -  بجنورد کار می‌کند. آقا را بارها در مشهد دیده. آن وقت‌ها که آقا طلبه‌ی جوانی بود. چند سالی از آقا کوچک‌تر است. ضبط‌صوتش روشن است و همه جور می‌خواند...» حس‌وحال مردم عجیب است و همه مشتاق دیدن آقا هستند. آمادگی در چهره‌ی همه موج می‌زند و هر کس به نوبه‌ی خود مشغول کاری است...

«جلوه‌ی اهل خراسان۱» روایتی از سفرنامه‌ی حسینعلی جعفری از سفر هشت روزه‌ی رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۱ به استان خراسان شمالی است. کتاب در قالب سفرنامه براساس هشت روز حضور رهبر انقلاب در خراسان شمالی دسته‌بندی شده است و بیانگر روایت‌های نابی از حضور با شکوه و زیبای مردم در استقبال از رهبر انقلاب است. نویسنده با توجه به اتفاقاتی که در طی هشت روز در این سفر می‌افتد به روایت‌گری می‌پردازد. در پایان هر روز از روایتگری، در انتهای آن بخش از کتاب تصاویری از استقبال و دیدار مردم با رهبر انقلاب و خانواده‌های شهدا وجانبازان، مسئولین و روحانیون آورده شده است.

جعفری به هر زحمتی که بود خود را یک روز زودتر از رهبر انقلاب، در غروب سه‌شنبه ۱۸ مهرماه ۹۱ به بجنورد می‌رساند. او که برای اولین بار است به این شهر قدم می‌گذارد، شور و اشتیاق مردم شهر را این گونه روایت می‌کند: «اینجا همه منتظرند. حتی در و دیوار. با بنرها و پارچه نوشته‌های رنگارنگ در دست و بر سینه. با خیر مقدم و خوش‌آمد. با ابراز عشق و ارادت با آقا. با سخنانی از خود آقا.» شب قبل از آمدن آقا، همه‌ی مردم بیدار بودند و انتظار رسیدن فردای استقبال از آقا را می‌کشیدند. «بجنورد امشب بیدار است. انتظار، خواب را بر چشم‌ها حرام کرده. شب اشتیاق است و انتظار...»
 

قرار بود رهبر انقلاب چهارشنبه، ۱۹ مهرماه سال ۱۳۹۱به استان خراسان شمالی بیایند. صبح همان روز حسینعلی جفعری از شدت ازدحام جمعیت به هر زحمتی که بود خود را با تیم محافظ‌ها به فرودگاه می‌رساند و از آن‌جا سوار ماشینی یغور که به آن وانت جیمز می‌گفتند و مخصوص حمل خبرنگارها بود، می‌شود. نویسنده که از استقبال مردم شگفت‌زده شده بود درباره‌ی مشاهدات خود از شور و اشتیاق مردم از آمدن رهبر انقلاب به خراسان شمالی در آن روز، حضور مردم را به «جلوه‌ی ناب وحدت ملی» تعبیر می‌کند و این چنین روایت می‌کند: «همه آمده‌اند، زن و مرد. پیرو جوان. ریش‌دار و تیغ‌زده. با حجاب و بدحجاب. ژل‌زده و ژل‌نزده. عطر زده و  عطر نزده.»... «بعضی بچه به بغل آمده‌اند. نوعی تربیت عملی. در دست‌های کوچکشان پرچم ایران یا عکس آقاست. شعارها گاهش ته می‌کشد و دوباره اوج می‌گیرد. خستگی ندارند مردم.»

مردم وقتی چشمشان به ماشینی که آقا در آن است می‌افتد، همه‌ی سعیشان را می‌کنند تا خود را به ایشان برسانند. ازدحام جمعیت در مسیر استقبال از رهبر انقلاب آنقدر زیاد است و ماشین به سختی حرکت می‌کند که وقتی ایشان به وزرشگاه می‌رسند، از تراکم جمعیت در مسیر استقبال و نگرانی خودش برای مردم می‌گویند وحتی عذرخواهی می‌کنند که موجب این فشردگی و ازدحام و در نتیجه فشار آمدن به آنها شده است. بعد آقا در ادامه به نشانه‌های نشاط و سرزندگی مردم خراسان شمالی اشاره می‌کنند و می‌گویند: «مردم این منطقه، غیورند؛ دیندارند؛ مرزبانند؛ ‌سرزنده و با نشاط و شجاعند. این خصوصیات، خصوصیات برجسته‌ای است.»

کتاب با تکیه بر متن و به‌خصوص حاشیه‌های مقام معظم رهبری با اقشار مختلف مردم، مسئولان، نخبگان، علما، روحانیون، دانشگاهیان و خانواده‌های شهدا و سفر به شهرهای اسفراین و شیروان روایت می‌شود و با اتمام سفر رهبر انقلاب و بازگشت نویسنده به پایان می‌رسد. نویسنده با بیانی صادقانه و بی‌تکلف وقایع را روایت می‌کند.

از جذاب‌ترین قسمت‌های این کتاب، حضور رهبر انقلاب در منزل شهدا است که به‌گونه‌ای لطیف خواننده را با خود همراه می‌کند و فضای واقعی و ملموس را پیش‌روی آن می‌گذارد. در قسمتی از کتاب این چنین از دیدار رهبر انقلاب با خانواده‌های شهدا روایت شده است:
پدر شهیدان سیدعلی و سید محسن از شهیدانش می‌گوید و اینکه تقدیم اسلام کرد. خدا را شاکر است. چندبار بابت شهادت پسرهایش خدا را شکر می‌کند. آقا می‌گوید: «همین روحیه باعث شده که اسلام حفظ بشود.» و بعد می‌پرسند: «چند فرزند دارید؟»
وقتی پدر شهیدان از خانواده‌ی پر جمعیتش می‌گوید، آقا می‌خندند و می‌گویند: «ماشاءالله! انا اعطیناک الکوثر شده است.» همه می‌خندیم...
می‌خواهند چایی بیاورند. آقا می‌گویند: «بیاورید.»
پدر شهیدان می‌گوید: «میوه‌ بیاوریم. از باغ خودمان است.» آقا می‌گویند: «حتما. حتما»
میوه می‌آورند: سیب و انگور. آقا چای را می‌خورند و می‌گویند: «از میوه‌ی باغ حاج آقا بخوریم و بریم.» و حبه‌ی انگوری به دهان می‌گذارند.


علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir مراجعه کنند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ مهر ۹۶ ، ۱۰:۰۳

می‌خواهند باور به آینده را تغییر بدهند

امید به خداوند سرمایه‌ی همه‌ی انبیای الهی و حرکت‌های توحیدی در طول تاریخ بوده است. از این‌رو امیرالمؤمنین علیه‌السلام،ناامیدی را بزرگ‌ترین بلا و آسیب معرفی می‌نمایند: «اعظم البلاء انقطاع الرجاء» و در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «ناامیدی قاتل صاحب خویش است.» به‌همین جهت هر جامعه‌ای برای رسیدن به اهدافش نیاز به انسان‌هایی با اراده‌ی قوی و امیدوار به آینده دارد. اگر یأس و ناامیدی که یکی از حربه‌های شیطان است گریبان‌گیر افراد این جامعه شود موجب آن خواهد شد که برای رسیدن به اهداف شک و تردید ایجاد شود و باعث شود برای ادامه‌ی رسیدن به اهداف تلاش و کوشش عمومی صورت نگیرد و چنین جامعه‌ای به پیشرفت قابل توجهی نخواهد رسید.

امید به خداوند سرمایه‌ی همه‌ی انبیای الهی و حرکت‌های توحیدی در طول تاریخ بوده است. از این‌رو امیرالمؤمنین علیه‌السلام، ناامیدی را بزرگ‌ترین بلا و آسیب معرفی می‌نمایند: «اعظم البلاء انقطاع الرجاء» و در حدیثی دیگر می‌فرمایند: «ناامیدی قاتل صاحب خویش است.» به‌همین جهت هر جامعه‌ای برای رسیدن به اهدافش نیاز به انسان‌هایی با اراده‌ی قوی و امیدوار به آینده دارد. اگر یأس و ناامیدی که یکی از حربه‌های شیطان است گریبان‌گیر افراد این جامعه شود موجب آن خواهد شد که برای رسیدن به اهداف شک و تردید ایجاد شود و باعث شود برای ادامه‌ی رسیدن به اهداف تلاش و کوشش عمومی صورت نگیرد و چنین جامعه‌ای به پیشرفت قابل توجهی نخواهد رسید.

جامعه برای رشد، پیشرفت، پویایی و... به امید نیاز دارد و باید آینده‌ی روشنی داشته باشد تا به حیات خود ادامه دهد و اگر این امید و آینده‌ی روشن کم شود و یا از بین برود آن وقت است که دچار اختلال و فروپاشی خواهد شد. اما برای اینکه چنین جامعه‌ای دچار فروپاشی نشود باید بستری مناسب فراهم شود تا یأس و ناامیدی از بین برود و امید جایگزین آن شود.

به‌عنوان مثال برای روشن‌تر شدن موضوع می‌توان دو نظام پهلوی و انقلاب اسلامی را با یکدیگر مقایسه کرد. در دوران پهلوی جامعه یک جامعه‌ای با آینده‌ی سیاه بود که مردم حق مشارکت و تصمیم‌گیری در آن را نداشتند و بدتر از آنکه خود حکومت وابسته به بیگانگان بود و به‌جای اینکه به دنبال رشد و بالندگی جامعه و اهداف خود باشد به دنبال تحقق اهداف کشورهای غربی بود. در مقابل چنین حکومتی می‌توان انقلاب اسلامی را مثال زد. انقلابی که بر پایه‌ی مردمی بنا شده است و مردم را در رأس می‌داند و همه‌ی تلاش خود را رشد و تعالی مردم و جامعه می‌داند. قطعا چنین نظامی مورد پسند واقع خواهد شد و مردم با توجه به همه‌ی دشواری‌ها، سختی‌ها و تهدید‌ها از سوی دشمنان نظام، لحظه‌ای دست از جهاد برای رشد و پیشرفت نظام برنخواهند داشت و از آن محافظت خواهند کرد.

یکی از اهداف دشمنان در جنگ نرم علیه این نظام تبدیل کردن امید و روشن بودن آینده که باعث شوق مردم برای تلاش و مجاهدت می‌شود به تیره و تار کردن فضا و کاهش انگیزه است. دشمن به‌دنبال آن است که ملت ایران اعتمادبه‌نفس خویش را از دست بدهد تا دچار یأس و ناامیدی بشوند تا نتوانند قدرتمند شود. در همین زمینه رهبر انقلاب می‌فرمایند: «[می‌خواهند] باورهای این مردم را عوض کنند؛ هدف جنگ نرم، تغییر باورها است. باورها مثل چه چیزهایی؟...  باور به آینده؛ امید به آینده، باور به آینده، اینکه ما بالأخره اینجور خواهیم شد؛ این خواهیم شد؛ اینها خیلی مهم است. بنده بنشینم به مخاطب – که قبول هم می‌کنند- بگویم شما باید کاری کنید که پنجاه سال دیگر، چهل سال دیگر، هرکس بخواهد به پیشرفت‌های علمی دست اول دست پیدا کند، ناچار باشد زبان فارسی یاد بگیرد؛ این یک آینده است، یک آینده‌ی مشعشع است؛ این را جوان قبول می‌کند، می‌پذیرد، فکر می‌کند این کار شدنی است که واقعا شدنی است، قطعا شدنی است، [می‌خواهند] این باور به آینده را تغییر بدهند؛ [که] آقا فایده ندارد، آقا بیخودی حرکت می‌کنید. پس تغییر باورها، از جمله باور به آینده است.»
رهبر انقلاب با نگاه حکیمانه بارها در برابر توطئه‌های دشمن جهت دلسرد کردن و ناامید کردن مردم به سخنرانی پرداخته‌اند و آینده‌ی انقلاب اسلامی را روشن و درخشان معرفی کرده‌اند. به‌همین جهت و به‌منظور اهمیت موضوع، انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی در این‌باره کتابی تحت عنوان «روشنای آینده»، که مجموعه بیانات رهبرانقلاب در خصوص آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی است منتشر کرده است.

کتاب «روشنای آینده» به‌طور جامع، وعده‌های رهبر انقلاب را در مورد آینده‌ی پیش روی ملت ایران و نظام اسلامی جمع‌آوری کرده است. کتاب در بخش اول به بررسی آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. بخش دوم نیز به ظرفیت‌ها و امکاناتی می‌پردازد که دستیابی به آینده‌ای نورانی و متعالی را نشان می‌دهد. بخش سوم و چهارم کتاب به بررسی موانع درونی و بیرونی و همچنین به مسئولیت‌ها و وظایف می‌پردازد. بخش پنجم نیز بخش پایانی کتاب حاوی وعده‌ها و پیش‌بینی‌های است که در سال‌های مختلف توسط رهبر انقلاب بیان شده است.

در پایان مطالعه‌ی بیانات رهبر انقلاب در این کتاب نقش شایانی در روشن نمودن افق‌های پیش روی انقلاب اسلامی در نظر مخاطب محترم خواهد داشت و همچنین او را نسبت به وظایف و نقشی که در تحقق آینده‌ی روشن و درخشان نظام اسلامی خواهد داشت آگاه خواهد کرد.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir مراجعه کنند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ مهر ۹۶ ، ۱۰:۰۲

رهبر انقلاب تنها راه رهایی از تحریم‌ها و حربه‌های دشمن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را اقتصاد مقاومتی می‌دانند و آن را یک تجربه‌‌ی آزموده شده از سوی کشورهای غربی تلقی می‌کنند. ایشان در دیدار با نخبگان و دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف در این‌باره می‌فرمایند: «اقتصاد مقاومتی یک اندیشه‌ی تجربه‌شده در دنیا است و فقط اختصاص به ما ندارد و این موضوع، کشور را در برابر تکانه‌های گوناگون جهانی حفظ خواهد کرد... دلیل پیشرفت‌های علمی و صنعتی آمریکا در ۱۵۰ سال اخیر، به‌کارگیری اقتصاد مقاومتی است... البته آمریکایی‌ها این اندیشه را در جهت مادی‌گری و پول به‌کار گرفتند اما همین تجربه‌ی پذیرفته‌شده‌ی جهانی را می‌توان با جهت‌گیری متعالی‌تری به‌کار گرفت.»

پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۵۷ با خود گفتمانی نو در زمینه‌های مختلف اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... در جهان دو قطبی آورد. گفتمانی که با نظام لیبرالیستی و نظام کاپیتالیسمی درافتاد و نه تنها آنها را به‌رسمیت نشناخت بلکه درمقابل آنها ایستاد و مبارزه کرد.  

همین دلیل باعث شد که جنگ علیه نظام نوپای انقلاب اسلامی در همه‌ی زمینه‌ها شروع شود. از اول انقلاب تا به الان دشمنان این نظام همه‌ی ترفندها را برای از پا در آوردن این نظام به‌کار گرفتند تا بلکه روزی شاهد سقوط و از بین رفتن آن باشند ولی نه تنها تا به الان چنین نشده است بلکه این انقلاب قوی‌تر و نیرومندتر شده است.

یکی از موضوعاتی که در این چند سال اخیر دشمن بر روی آن پافشاری کرده است و به‌وسیله‌ی تحریم‌ها تا حدودی توانسته است بر نظام جمهوری اسلامی ایران فشار بیاورد، جنگ اقتصادی است. دشمن چند سالی است که با سناریوی تحریم‌ها به دنبال شکاف بین مردم و نظام است تا بلکه بتواند با استفاده از ایجاد شکاف، فاصله‌ای بین ملت و نظام بیاندازد و مردم را از این نظام دلسرد کند اما رهبر انقلاب در سال‌های اخیر با وارد کردن واژه‌ی «اقتصاد مقاومتی» در ادبیات انقلاب و بیان اینکه تحقق آن راه‌حل برون‌رفت از چالش‌های اقتصادی از سوی دشمن است، به‌شرح مبانی این اقتصاد پرداخته‌اند.

رهبر انقلاب تنها راه رهایی از تحریم‌ها و حربه‌های دشمن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را اقتصاد مقاومتی می‌دانند و آن را یک تجربه‌‌ی آزموده شده از سوی کشورهای غربی تلقی می‌کنند. ایشان در دیدار با نخبگان و دانشجویان بسیجی دانشگاه صنعتی شریف در این‌باره می‌فرمایند: «اقتصاد مقاومتی یک اندیشه‌ی تجربه‌شده در دنیا است و فقط اختصاص به ما ندارد و این موضوع، کشور را در برابر تکانه‌های گوناگون جهانی حفظ خواهد کرد... دلیل پیشرفت‌های علمی و صنعتی آمریکا در ۱۵۰ سال اخیر، به‌کارگیری اقتصاد مقاومتی است... البته آمریکایی‌ها این اندیشه را در جهت مادی‌گری و پول به‌کار گرفتند اما همین تجربه‌ی پذیرفته‌شده‌ی جهانی را می‌توان با جهت‌گیری متعالی‌تری به‌کار گرفت.»

پیش از این نیز پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR یادداشتی درباره‌ی اقتصاد مقاومتی به‌عنوان تجربه‌ای آزموده شده در کشوری چون آمریکا که امروزه عامل اصلی تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی علیه ملت ایران و نظام است منتشر کرده است که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نیست.
انتشارات انقلاب اسلامی بار دیگر به تبیین و تفسیر بیانات رهبر انقلاب این بار درباره‌ی اقتصاد مقاومتی پرداخته است که در قالب کتابی تحت عنوان «اقدام‌وعمل» منتشر کرده است. مطالب این کتاب اگر چه در ارتباط مستقیم با «اقتصاد مقاومتی» بیان نشده‌اند، امّا هر یک، تشکیل‌دهنده‌ی قطعه‌ی کوچکی از ابعاد مختلف مقوله‌ی حیاتی و مهم «اقتصاد مقاومتی» هستند.

«اقدام‌وعمل» عنوان کتابی است برگرفته از اسم سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل که رهبر انقلاب به جهت اهمیت موضوع در ابتدای سال ۹۵ آن را نامگذاری کردند و فرمودند: «یک دوراهی‌ای را دشمن نشان می‌دهد به ما؛ می‌گوید یا بیایید تسلیم آمریکا بشوید و هر چه او می‌گوید گوش کنید، یا فشار و تحریم ادامه پیدا می‌کند؛ این یک دوراهی است که گفتیم غلط و دروغ است، امّا یک دوراهی دیگری وجود دارد: یا بایستی مشکلات تحریم را تحمّل کنیم یا ایستادگی کنیم به‌وسیله‌ی اقتصاد مقاومتی. خیلی خب، آمادگی شما خوب است، منتها برای اقتصاد مقاومتی، صِرف آمادگی کافی نیست؛ ما گفتیم اقدام و عمل.»

کتاب «اقدام‌وعمل» مبانی، الزامات و آثار اقتصاد مقاومتی در بیان رهبر انقلاب است که می‌تواند راهکار برون‌رفت از چالش‌های موجود و آینده‌ی انقلاب باشد تا با استفاده از آن بتوان تیغ تحریم‌ها را کند و اهداف دشمن را نقشه‌ی بر آب کرد. کتاب شما هفت فصل است که فصل اول آن به ماهیت و ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، فصل دوم به جایگاه و اهمیت اقتصاد مقاومتی، فصل سوم به ظرفیت‌ها و زمینه‌های اقتصاد مقاومتی، فصل چهارم به الزامات و بایسته‌های اقتصاد مقاومتی، فصل پنجم به موانع و چالش‌های پیش‌رو، فصل ششم به نتایج و فواید اقتصاد مقاومتی و فصل هفتم به مرور متوالی بر سیاست‌های اقتصادی ابلاغ شده می‌پردازد.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir مراجعه کنند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ مهر ۹۶ ، ۱۰:۰۱

حفظ صورت نظام و انقلاب در گفتمان رهبر انقلاب از اهمیت فوق‌العاده‌‌‌ای برخوردار است، اما مهم‌تر از آن حفظ سیرت و باطن انقلاب است. به‌همین خاطر است که سخنرانی‌های متعدد و پیام‌های گوناگونی از ایشان به این موضوع اختصاص پیدا کرده است. رهبر انقلاب حفظ سیرت را عامل اقتدار و حل مشکلات جامعه می‌دانند و می‌فرمایند: «باید همه مراقب باشیم که نظام جمهوری اسلامی - که نظام اسلامی است، نظام دینی است، مفتخر به این است که در قالب احکام دین و اسلام و قرآن می‌خواهد حرکت کند - تبدیل نشود به یک نظام بی‌اعتقاد به دین؛ به‌قول آقایان، یک نظام سکولار؛ باطن سکولار، ظاهر دینی؛ باطن مجذوب به فرهنگ غربی و قدرت‌های مسلط بر آن فرهنگ، و ظاهر شعائر دینی و مسائل دینىِ دم‌‌‌‌‌دستی؛ اینجوری نشود. نظام اسلامی باید به معنای واقعی کلمه، اسلامی باشد و روزبه‌‌‌‌‌روز به مبانی اسلام نزدیک‌تر شود؛ این است که گره‌‌‌‌‌های فروبسته را باز می‌کند، این است که مشکلات را حل می‌کند، این است که به جامعه عزت و اقتدار می‌دهد، این است که طرفداران نظام جمهوری اسلامی را در همه جای دنیا بیشتر خواهد کرد.»

انقلاب اسلامی و نظام اسلامی، مثل هر موجود زنده‌ای کالبدی دارد و جان و روحی. وقتی که دشمنان انقلاب از اسقاط کالبد و پیکره‌ی ظاهری آن با استفاده از اقدامات سخت ناامید شدند، توطئه‌ی جدیدی را آغاز کردند که به مراتب خطرش بیشتر بود و آن جنگ نرم با روح و جان جمهوری اسلامی بود.

گذشته از دشمن بیرونی، خود انقلاب‌ها نیز، نیازمند مراقبت دائمی هستند تا از اهداف خود منحرف نشوند. تجربه‌ی تلخ انحراف بسیاری از انقلاب‌های بشری، زنگ خطری را برای علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی به صدا در می‌آورد. وقتی ادیان بزرگ از تحریف و انحراف در امان نمانده‌اند، حساب دیگر نهضت‌های انسانی معلوم خواهد شد. در دویست سال اخیر، چند انقلاب بزرگ در جهان رخ داده است که همه‌ی این انقلاب‌ها از اهداف اولیه‌ی خود دور افتاده‌اند. انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب اکتبر روسیه، انقلاب الجزایر، نهضت مسلمانان هندوستان و بیداری اسلامی در برخی از کشورهای منطقه از این دست انقلاب‌ها است.

انقلاب اسلامی چون زنده است، نیازمند آسیب‌شناسی است تا بتواند به حیات بالنده‌ی خود ادامه دهد. بیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه از همان روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب به آسیب‌شناسی درونی آن پرداخت و پس از ایشان رهبر انقلاب خط مراقبت از انقلاب را دنبال نموده‌اند. رهبر انقلاب حفظ جمهوری اسلامی را عامل اقتدار، عزت، رفاه دنیا و آبادی معنوی آخرت دانسته‌اند و می‌فرمایند: «جمهوری اسلامىِ به معنای حقیقی - یعنی همان جمهوری اسلامی که امام رضوان‌ا‌للَّه‌تعالی‌علیه برای ما پایه‌‌‌‌‌‌گذاری کرد و به کشور ما هدیه داد – می‌تواند همین خصوصیات را تأمین کند؛ اقتدار بین‌‌‌‌‌المللی را، اقتدار سیاسی را، عزت را، رفاه دنیا و آبادی معنوی آخرت را. اما مراقب باشید یک نظام جمهوری اسلامی تقلبی نخواهند برای ما درست کنند؛ کاری که در ده سال گذشته هم بعضاً حرکاتی انجام گرفت، اما خدای متعال مهار کرد؛ مردم بیدار بودند، هشیار بودند، اجازه ندادند. می‌خواستند کارهائی بکنند، شعارهای امام را به موزه بسپرند؛ صریحاً می‌گفتند که اینها کهنه شده! نه، شعارهای انقلاب کهنه شدنی نیست؛ همیشه تازه است، همیشه برای آحاد مردم جذاب است. شعاری که به نفع مستضعفین است، شعاری که به نفع عزت ملی است، شعاری که در آن مقاومت و ایستادگی است، این شعارها هیچ وقت کهنه نمی‌شود؛ برای هیچ ملتی کهنه نمی‌شود، برای نظام ما هم کهنه نخواهد شد.»

حفظ صورت نظام و انقلاب در گفتمان رهبر انقلاب از اهمیت فوق‌العاده‌‌‌ای برخوردار است، اما مهم‌تر از آن حفظ سیرت و باطن انقلاب است. به‌همین خاطر است که سخنرانی‌های متعدد و پیام‌های گوناگونی از ایشان به این موضوع اختصاص پیدا کرده است. رهبر انقلاب حفظ سیرت را عامل اقتدار و حل مشکلات جامعه می‌دانند و می‌فرمایند: «باید همه مراقب باشیم که نظام جمهوری اسلامی - که نظام اسلامی است، نظام دینی است، مفتخر به این است که در قالب احکام دین و اسلام و قرآن می‌خواهد حرکت کند - تبدیل نشود به یک نظام بی‌اعتقاد به دین؛ به‌قول آقایان، یک نظام سکولار؛ باطن سکولار، ظاهر دینی؛ باطن مجذوب به فرهنگ غربی و قدرت‌های مسلط بر آن فرهنگ، و ظاهر شعائر دینی و مسائل دینىِ دم‌‌‌‌‌دستی؛ اینجوری نشود. نظام اسلامی باید به معنای واقعی کلمه، اسلامی باشد و روزبه‌‌‌‌‌روز به مبانی اسلام نزدیک‌تر شود؛ این است که گره‌‌‌‌‌های فروبسته را باز می‌کند، این است که مشکلات را حل می‌کند، این است که به جامعه عزت و اقتدار می‌دهد، این است که طرفداران نظام جمهوری اسلامی را در همه جای دنیا بیشتر خواهد کرد.»
«صورت و سیرت انقلاب اسلامی» عنوان کتابی است با موضوع شناساندن صورت و سیرت انقلاب که از بیانات رهبر انقلاب اسلامی استفاده شده است تا راه حفاظت از آنها را برای ملت شریف ایران اسلامی تدوین کند.

بخش اول کتاب به معرفی اجزای صورت انقلاب اسلامی اختصاص دارد و در آن به‌طور جامع به هشت رکن اساسی آن اشاره شده است. بخش دوم کتاب به معرفی سیرت انقلاب و ارکان آن اختصاص یافته است و از آنجا که اهمیت حفظ سیرت به مراتب بیش از صورت آن است، حجم بیشتری از کتاب را در بردارد.

فصل اول این بخش به شاخص‌های سیرت انقلاب پرداخته است. در بیان رهبر انقلاب شاخص‌های سیرت انقلاب معرفی شده است؛ بنابراین این فصل به شرح اصول خط امام اختصاص یافته است.

فصل دوم کتاب مطالبی با موضوع اهمیت حفظ سیرت انقلاب را در بردارد.

در فصل سوم با عوامل ماندگاری سیرت انقلاب و در فصل چهارم با عوامل آسیب‌زای سیرت انقلاب آشنا می‌شویم. فصل پنجم نیز مخاطب را با مسئولیت‌های اقشار مختلف اجتماعی، مسئولان و آحاد ملت شریف ایران نسبت به حفظ سیرت انقلاب اسلامی آشنا می‌کند. رهبر انقلاب عوامل ماندگاری سیرت انقلاب را دو خصوصیت را که بیشترین تأثیر در وجهه‌ی انقلاب در دنیا دارد را این چنین مطرح می‌نمایند: «دو خصوصیت از خصوصیات استثنایی این انقلاب را مطرح می‌کنم که همین دو خصوصیت، بیشترین تأثیر را در وجهه‌ی این انقلاب در دنیا داشت؛ همچنان‌که بیشترین تأثیر را در پیروزی و ماندگاری انقلاب در کشور اسلامی داشت. همین دو خصوصیت بود که با گذشت چندین سال، هنوز موجب شده است که در گوشه و کنار عالم، به پیروی از این انقلاب و در پرتو آن، از سوی کسانی حداقل حرکات و تحولات و تلاش‌هایی انجام بگیرد یکی از این دو خصوصیت، عبارت بود از این که مبنای این انقلاب، ارزش‌های دینی و اخلاقی و معنوی بود و خصوصیت دیگر این بود که انقلاب بر پایه‌ی اراده و خواست مردم در تشکیل و اداره‌ی حکومت باقی ماند. یعنی پس از پیروزی انقلاب، اهمیت نقش مردم از آنها سلب نشد و به عنوان یک عنصر برای انقلاب باقی ماند. این دو خصوصیت، در انقلاب ما وجود دارد.»

باید دانست که حفظ صورت و سیرت انقلاب اسلامی، عزم همگانی را میطلبد و وظیفه‌ی اختصاصی مسئولان یا قشر خاصی نیست. همه وظیفه دارند برای بقا و بالندگی انقلاب اسلامی تلاش کنند تا بتوانیم از مرحله‌ی دوم و سوم انقلاب اسلامی گذر کنیم و به مرحله‌ی آخر که برپایی تمدن اسلامی است دست یابیم و با اتفاق، مقدمه‌ساز حکومت مهدوی باشیم.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir  مراجعه کنند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۵ مهر ۹۶ ، ۰۹:۵۹

«حسن مطلع»، دربرگیرنده‌ی ۴۶ پیام نوروزی از حضرت امام رحمه‌الله‌علیه و رهبر انقلاب است که بر اساس سیر تاریخی صدور پیام‌ها تنظیم شده است. همچنین با توجه به آنکه معمولاً و خصوصاً از سال ۱۳۷۸ به بعد و پس از تعیین شعار سال، رهبر انقلاب در طول سال نیز طی بیاناتی به تبیین و تشریح تفصیلی شعار سال مبادرت کرده‌اند در پایان برخی از پیام‌ها مشخصات یک یا چند سخنرانی برای اطلاع از آن بیانات به خواننده‌ی محقق ارائه شده است.

از سال ۱۳۵۸ که نظام جمهوری اسلامی ایران اولین بهار خود را تجربه می‌کرد، حضرت امام خمینی قدّس‌سرّه با بیاناتی به مشخص کردن وظایف اقشار مختلف در سال ۵۸ و تبیین خط‌‌مشی یک ساله‌ی حرکت انقلابی مردم و دولت پرداختند.  از پیروزی انقلاب اسلامی تا رحلت‌ بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه ۱۰ پیام نوروزی خطاب به مردم و مسئولین صادر کردند که در کنار ایشان رهبر انقلاب از در دوران تصدی ریاست جمهوری از سال‌های ۶۱ تا ۶۸ نیز ۸ پیام نوروزی صادر فرموده‌اند. از آن سال تاکنون هر ساله، همگان منتظرند تا با شنیدن پیام نوروزی رهبر انقلاب رهنمودهای ایشان را در برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان خود در نظر بگیرند.

تاکنون ۳۶ پیام نوروزی از رهبر انقلاب خطاب به عموم مردم و مسئولین جمهوری اسلامی ایران صادر گردیده است. ایشان در این پیام‌ها به خط‌مشی‌های یکساله‌ی کشور و انتظاراتشان از قوای سه گانه، و عموم دستگاه‌ها و نهادهای عمومی و اجرایی و همچنین ملت شریف ایران پرداخته‌اند. از سال ۱۳۷۸ در پیام‌های نوروزی رهبر انقلاب ابتکار جدید واقع و برای هر سال، نام و شعاری انتخاب گردید.

«حسن مطلع»، دربرگیرنده‌ی ۴۶ پیام نوروزی از حضرت امام رحمه‌الله‌علیه و رهبر انقلاب است که بر اساس سیر تاریخی صدور پیام‌ها تنظیم شده است. همچنین با توجه به آنکه معمولاً و خصوصاً از سال ۱۳۷۸ به بعد و پس از تعیین شعار سال، رهبر انقلاب در طول سال نیز طی بیاناتی به تبیین و تشریح تفصیلی شعار سال مبادرت کرده‌اند در پایان برخی از پیام‌ها مشخصات یک یا چند سخنرانی برای اطلاع از آن بیانات به خواننده‌ی محقق ارائه شده است.

مطالعه‌ی این کتاب از جهات مختلفی مفید خواهد بود:
اولا مخاطب و به‌ویژه نسل جوان به‌طور اجمالی با تاریخ انقلاب اسلامی همراه می‌شود و با افت‌وخیزها، تهدیدها و فرصت‌ها و اتفاقات تلخ و شیرینی که در این سال‌ها بر کشور و نظام اسلامی وارد آمده است آشنا می‌گردد.

ثانیا از تدابیر و آینده‌نگری حضرت امام رحمه‌الله‌علیه و رهبر انقلاب بیش از پیش آگاه شده و به‌طور واضح درمی‌یاید که هرگاه ملت و دولت بر تحقق شعارها و مطالبات سالانه‌‌ی ایشان همت گمارده‌اند، چه نتایج و آثار مثبتی برای کشور رقم خورده است.

ثالثا پیام نوروزی هر سال سنگ محکمی برای دولت‌ها، مجلس‌ها و جریانات سیاسی خواهد بود تا با آن، میزان ولایت‌پذیری آنها تعیین گردد.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir  مراجعه کنند.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۹:۰۸

رهبر انقلاب که خود از دوران پیش از پیروزی و در جریان مبارزات علیه رژیم طاغوت از برپاکنندگان و معلمان دروس فهم و تفسیر قرآن کریم بوده‌اند پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز پس از تصدی رهبری انقلاب اسلامی همواره از مشوقان و توصیه‌کنندگان برجسته در ترویج و گسترش جلسات تلاوت و تفسیر قرآن کریم است. از دوران قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی جلسات تفسیر متعددی از رهبر انقلاب در دست است که حاوی مطالب و نکات بسیار راهگشا و آموزنده در فهم مفاهیم بلند قرآن کریم است.

قرآن کریم مجموعه‌ی آخرین ذخیره معنوی وحی الهی برای بشریت است که انسان‌ها را به راه‌های سعادت، فلاح و رستگاری هدایت می‌کند. علیرغم توصیه‌ها و دستورات مؤکد رسول اکرم صلی‌‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ائمه‌ی اطهار علیهم‌السلام بر قرائت، فهم، درک و عمل به قرآن کریم و تحقق جامعه‌ی قرآنی، متأسفانه در طول تاریخ به این وظیفه‌ی مهم بی‌توجهی شده که نتیجه‌ی تلخ آن سلطه‌ی حکومت‌های طاغوتی بر مسلمانان و عقب‌افتادگی از مسیر سعادت برای قرن‌های متوالی بوده است.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمه‌الله‌علیه که با بازگشت به قرآن و اسلام احیاء تعالیم دینی و قرآنی صورت گرفت توجه دوباره به مراجعه، قرائت، فهم و درک و عمل به قرآن در جامعه‌ی اسلامی ایران رونق گرفت و جلسات تلاوت، تفسیر و مسابقات قرآنی حفظ، مفاهیم و ... در جای جای ایران اسلامی برپا شد.

رهبر انقلاب که خود از دوران پیش از پیروزی و در جریان مبارزات علیه رژیم طاغوت از برپاکنندگان و معلمان دروس فهم و تفسیر قرآن کریم بوده‌اند پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز پس از تصدی رهبری انقلاب اسلامی همواره از مشوقان و توصیه‌کنندگان برجسته در ترویج و گسترش جلسات تلاوت و تفسیر قرآن کریم است. از دوران قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی جلسات تفسیر متعددی از رهبر انقلاب در دست است که حاوی مطالب و نکات بسیار راهگشا و آموزنده در فهم مفاهیم بلند قرآن کریم است.

با خواندن مجموع این تفاسیر مخاطب به روشنی با روش و سبک خاص ایشان در تفسیر و تشریح آیات قرآن کریم آشنا شده و توجه ایشان به نکات روشنگر این کتاب نورانی در برپایی و تحقق حکومت اسلامی و مباحث اجتماعی- سیاسی را در می‌یابد، چنانکه این توجه در استناد و رجوع رهبر انقلاب در بیانات متعدد در تمامی سال‌های قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به وضوح قابل مشاهده است.

بررسی و فهم جلسات متعدد تفسیر ایشان، به‌خوبی روش، سبک و نوع برداشت‌ها و استنادات رهبر انقلاب به قرآن را خواننده‌ی محقق آشکار می‌سازد. برخی از ویژگی‌های این روش در کتاب «مروری بر مبانی، روش و قواعد تفسیری رهبر انقلاب در تفسیر سوره‌ی توبه» که پیش از این منتشر شده است قابل دسترسی است.

«بیان قرآن تفسیر سوره مجادله» عنوان کتابی است که به همت انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است. این کتاب متن ویراسته‌ی جلسات تفسیر سوره‌ی مجادله است. این جلسات در دوران مسئولیت ریاست جمهوری معظّمٌ‌له در جمع پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در هفت نوبت از هفدهم اردیبهشت تا یازدهم تیرماه ۱۳۶۱ برگزار شده و تمامی ۲۲ آیه‌ی این سوره مورد بحث قرار گرفته است. ایشان درباره‌ی علّت انتخاب این سوره می‌فرمایند: «علّت اینکه اینجا را انتخاب کردیم این است که سوره‌‌هاى جزء بیست‌وهفتم و بیست‌‌وهشتم و این حدود، غالبا سوره‌‌هاى مدنى است و از سوره‌‌هایى است که در مدینه‌‌ى طیّبه بر پیغمبر اکرم نازل شده و مربوط است به بعد از تشکیل حکومت اسلامى، یعنى مثل وضع کنونى ما. نوع مطالب و مسائلى که بعد از تشکیل حکومت براى یک جامعه لازم است با نوع مطالب و مسائلى که [مربوط به] حین مبارزه‌‌ى مردم براى تشکیل حکومت اسلامى است فرق می‌کند؛ کمااینکه شما در جامعه‌‌ى خودمان هم این را مشاهده می‌کنید. امروز شما یک مسائلى دارید که این مسائل قبل از بهمن ۵۷ براى شما وجود نداشت، مطرح نبود؛ آن روز مسائلى داشتید که امروز براى شما مطرح نیست. مثلاً مسئله‌‌ى منافقین و مسئله‌‌ى نفاق، مسئله‌‌ى عدالت اجتماعى، مسئله‌‌ى حکومت، مسئله‌‌ى جهاد در جبهه‌‌هاى جنگ و ده‌ها مسئله از این قبیل، مسائل عمده‌‌ى بعد از تشکیل حکومت است و این مسائل همان مسائلى است که در آیات مدنى بیشتر به آنها پرداخته شده است.»

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir  مراجعه کنند.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۹:۰۷

سخنرانی‌هایی که رهبر انقلاب پیرامون شخصیت امیرالمومنین علیه‌السلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز داشته‌اند، مجموعه با ارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکات دقیق و در عین حال مفید و جالبی را مطرح کرده‌اند که برای مشتاقان امیرالمومنین علیه‌السلام فرصتی را فراهم می‌آورد تا معرفت خویش را نسبت به آن امام بزرگ بیشتر کنند و با تأثیرپذیری از سیره‌ی علوی برای زندگی خویش برنامه‌ریزی نمایند.

در چهارده قرنی که از تولد حضرت علی علیه‌السلام می‌گذرد، همه‌ی نسل‌ها احساس کرده‌اند که حضرت علی علیه‌السلام با آنها می‌زیسته و سخنانش برای زمان آنها بوده است و بلکه همه‌ی نسل‌ها حضرت علی علیه‌السلام را متعلق به خود دانسته و تولد او را زودهنگام تصور کرده‌اند، و امروز که نوبت به نسل ما رسیده است، ما نیز چنین احساسی داریم و بلکه یقین داریم نسل‌های بعدی حضرت علی علیه‌السلام را بهتر خواهند شناخت و تعلق خاطر بیشتری نسبت به وی احساس خواهند نمود.

امیرالمومنین علیه‌السلام یکی از معدود شخصیت‌هایی است که جهانی را به حیرت واداشته است، چهارده قرن است که متفکرین و نوابغ بشری در ابعاد شخصیت مولی حیرانند، و هرچه در اقیانوس بیکران علوی فرو می‌روند و عمیق‌تر می‌شوند بر حیرتشان افزوده می‌گردد.

برای آشنایی بیشتر و بهتر شخصیت امیرالمومنین علیه‌السلام به سراغ یکی از شاگردان مکتب وی رفتیم که عمری را در کنار بوستان علوی خوشه چینی کرده است و مطالعات وسیع و پردامنه‌ای را در این زمینه داشته و در عین حال علم را با عمل توأم نموده و امروزه بحق پرچم عزت و عدالت‌طلبی آن شخصیت ممتاز را در دست گرفته است و پیشاپیش ملتی که عشق به علی‌بن‌ابی‌طالب در وجود آنها ریشه دوانده است حرکت می‌کند تا به آرمان‌های آن امام عزیز عمل بپوشانند و بعد از ۱۴۰۰ سال به ندای ایشان پاسخ مثبت بدهند.

سخنرانی‌هایی که رهبر انقلاب پیرامون شخصیت امیرالمومنین علیه‌السلام از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز داشته‌اند، مجموعه با ارزشی است که به ابعاد مختلف شخصیت آن حضرت پرداخته و نکات دقیق و در عین حال مفید و جالبی را مطرح کرده‌اند که برای مشتاقان امیرالمومنین علیه‌السلام فرصتی را فراهم می‌آورد تا معرفت خویش را نسبت به آن امام بزرگ بیشتر کنند و با تأثیرپذیری از سیره‌ی علوی برای زندگی خویش برنامه‌ریزی نمایند.

بدون هیچ اغراقی مطالعات رهبر انقلاب پیرامون سیره و شخصیت امیرالمومنین علیه‌السلام اعجاب‌برانگیز بوده و تحلیل‌های عالمانه و جامع ایشان از زندگی پرفراز و نشیب حضرت نشانگر دقت‌نظر و تأمل فراوان ایشان است.

«جاودانه تاریخ» عنوان کتابی است از مجموعه سخنرانی‌های رهبر انقلاب از دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که در خطبه‌های نماز جمعه و یا در دیدارهایی که ایشان با مردم در ایام ولادت و شهادت امیرالمومنین علیه‌السلام داشتند، ایراد شده است که به همت حجت‌الاسلام محمدیان با عنوان «جاودانه تاریخ» جمع‌آوری شده است.

از نکات بسیار جالب این کتاب، این است که تکرار در مطالب رهبر انقلاب بسیار کم است. چرا که ایشان برای هر سخنرانی که پیرامون شخصیت امیرالمومنین علیه‌السلام داشتند، به مطالب قبلی خویش مراجعه نموده و از تکرار آنها خودداری کرده‌اند و فراز جدیدی از زندگی و یا شخصیت آن حضرت مطرح نموده‌اند. همین امر موجب شده است که امروز با گذشت ۲۷ سال مجموعه‌ی نسبتا کاملی از بیانات رهبر انقلاب پیرامون امیرالمومنین علیه‌السلام در دست داشته باشیم.
کتاب «جاودانه تاریخ» به همت انتشارات موسسه انقلاب اسلامی وابسته به موسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی در بیست و شش فصل با توجّه به تبیین ابعاد متعدّد شخصیّت حضرت علی علیه‌السلام در بیانات رهبر انقلاب تنظیم شده است.

فصل اوّل و دوّم کتاب به نامتناهی بودن شخصیّت حضرت و آوازه‌ی عالمگیر ایشان اختصاص یافته است. در فصول سوّم، چهارم و پنجم شرح احادیثی که از زبان پیامبراکرم، امام مجتبی و امام صادق علیه‌السلام در توصیف امام علی علیه‌السلام وارد شده، مورد استفاده قرار گرفته است.

در فصول ششم و هفتم با جامعیّت و توازن شخصیّتی حضرت آشنا می‌شویم و هر کدام از فصول هشتم تا بیست‌وسوّم به شرح یکی از ویژگی‌های بارز ایشان اختصاص دارد. ویژگی‌هایی همچون:
ایمان، اخلاص و تقوا، صبر و بصیرت، عبادت، فارغ بودن از خودخواهی، ایثار و انفاق، زهد، تسلیم بودن در برابر پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، انتخاب سخت‌ترین‌ها، جهاد و تلاشگری، عدالت، شجاعت، اصولگرایی و صلابت، قاطعیّت در جنگ‌های داخلی، مراقبت از بیت‌المال، یتیم‌نوازی و توجّه به فقیران.

عنوان فصل بیست‌وچهارم کتاب، «امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ قدرتمندی مظلوم» است و در آن به مظلومیّت‌های ایشان با وجود قدرتمندی و جنگ‌آوری حضرت، اشاره می‌شود.

«رابطه‌ی عاشقانه‌ی ما با امیرالمؤمنین علیه‌السلام» موضوع فصل بیست‌وپنجم کتاب است که در آن، به دلدادگی ما به ایشان و لوازم این محبّت پرداخته شده، و فصل آخر کتاب به بحث نیاز ما به الگویی همچون امام علی علیه‌السلام اختصاص یافته است.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه‌ی تهیه‌ی کتاب فوق می‌توانند با شماره‌ تلفن‌های ۶۶۴۹۳۵۴۸-۰۲۱ و ۶۶۴۸۳۶۹۵-۰۲۱ تماس حاصل نمایند یا به پایگاه اطلاع‌رسانی www.book-khamenei.ir  مراجعه کنند.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۹:۰۵

نام کتاب: دعا از منظر رهبر معظم انقلاب

نویسنده: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

لینک دانلود: pdf

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۵۹

کتاب «نسیم سحر» مجموعه احادیث ابتدای درس خارج فقه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) مشتمل بر احادیث منتخب از کتاب النوادر به کوشش انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای که نقش طلّاب و  روحانیون را در حفظ و اشاعه‌ی فرهنگ و معارف اسلامی و نیز در پیروزی و تداوم و تثبیت انقلاب اسلامی نقشی مهم و خطیر می‌دانند همواره آنان را در عین توجّه به علم‌آموزی و معرفت‌اندوزی و بصیرت سیاسی نسبت به شرایط جهان و انقلاب و نظام، مکرّراً به اهتمام در تهذیب اخلاقی نیز توصیه کرده و یکی از وظایف حوزه‌های علمیّه را حفظ و تکمیل و تثبیت و تعمیق روح صفا و معنویت در طلّاب دانسته‌اند.

ایشان در عمل به این توصیه مهم، خود در آغاز هر جلسه از درس خارج فقه به بیان و شرح حدیث یا احادیثی از معصومین(علیهم‌السّلام) پرداخته و دل و جان طلّاب را با مفاهیم و معانی عالیه‌ی نورانی احادیث آشنا می‌کنند.

محصول این سنّت حسنه‌ی معظّمٌ‌له _ از آغاز درس خارج ایشان که از بهار 1369 آغاز شده و همچنان ادامه دارد _ مجموعه‌ی دلنشینی از معارف اخلاق اسلامی است.

احادیث مورد استفاده‌ی ایشان از مجموعه‌های حدیثی همچون وسائل‌الشیعه، امالی شیخ صدوق، تحف‌العقول، الشافی و... انتخاب شده‌اند.

کتاب حاضر مشتمل بر احادیث برگزیده‌ی کتاب «نوادر» راوندی است که از اوّل آذرماه 1383 تا بیست و چهارم خرداد 1384 در ابتدای جلسات درس خارج فقه، توسّط معظّمٌ‌له گزینش، بیان و شرح شده است.

«نوادر» راوندی یکی از مجموعه‌های حدیثی است که توسّط سیّد ابوالرضا ضیاءالدّین، فضل‌الله بن علی بن عبیدالله حسینی راوندی از علمای نام‌آور شیعه در قرن ششم هجری جمع‌آوری شده است. وی همچنین فردی ادیب و شخصیّتی مورد احترام علمای شیعه می‌باشد.

مؤسّسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با هدف اشاعه‌ی معارف اخلاقی اسلام از کلام معصومین(علیهم‌السّلام) و با شرح و بیان حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای درصدد است مجموعه‌ی این احادیث را در سلسله کتابهایی با عنوان «نسیم‌ سحر» در معرض استفاده‌‌ی عموم مردم مؤمن و خصوصاً جوانان پاکدل و بصیر جامعه‌ی اسلامی قرار دهد. ان شاءالله.

برای تهیه‌ی کتاب نسیم سحر اینجا را کلیک کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۴۸

یکی از توصیه‌های مکرّر حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی به تمامی ملّت ایران و مخصوصاً به جوانان، مطالعه‌ کتب مفید و سودمند بوده است. ایشان بارها در بیاناتی که در موضوعات مختلف سیاسی، عقیدتی و تاریخی ایراد شده علاوه بر سفارش به مطالعه، خود نیز به کتب مختلف اشاره و جوانان را به استفاده از آنها ترغیب و تشویق کرده‌اند.

کافی است برخی عبارات معظّمٌ‌له بازخوانی شود از جمله:

کتاب خوب یکی از ابزارهای کمال بشری است.

کسی که با این دنیای زیبا و زندگی‌بخش ـ دنیای کتاب ـ ارتباط ندارد، بی‌شک از مهم‌ترین دستآورد انسانی و نیز از بیشترین معارف الهی و بشری محروم است.

مردم باید به کتابخوانی عادت کنند.

بیایید کاری کنید که مردم، کتابخوان شوند.

این عبارات تنها بخش بسیار کوچکی از توصیه‌های مکرّر ایشان در موضوع کتاب و کتابخوانی است.

کتاب های منتشر شده: (برای توضیح درباره کتاب میتوانید روی نام کتاب کلیک کنید.)

1. نسیم سحر

2. بدان ایدک الله

3. جاودانه تاریخ

4. بیان قرآن تفسیر سوره مجادله

5. حسن مطلع

6. صورت و سیرت انقلاب اسلامی

7. اقدام و عمل

8. روشنای آینده

9. روایتی از سفر رهبر انقلاب به استان خراسان شمالی

10. امین زبان و ادب پارسی

11.

12.

13.

این لیست در حال تکمیل است.. با سپاس از همراهی شما

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۴۱

این کتاب حاوی توصیه‌ها و سخنان رهبر انقلاب خطاب به طلّاب در سه فصل «کلیات»، «شئون و وظایف طلبگی» و «تکالیف سنگین علما» بوده و در ۱۷۶ صفحه در قطع رقعی به چاپ رسیده است.

در فصل اول این اثر به مباحثی مانند «طلبه در تراز انقلاب اسلامی باید چگونه باشد؟، رابطه‌ی غفلت از هدف و آفت برای طلبه‌ها از نظر معظّمٌ‌له، نقش و و ارزش ویژه‌ی طلبه به عنوان مهم‌ترین عنصر حوزه، عشق، شور، محبت و احساس وظیفه در کار طلبگی، مسئولیت‌های عمده‌‌ی یک روحانی از قبیل هدایت دینی، سیاسی و اجتماعی و موضوع بانوان طلبه به عنوان آبروی نظام اسلامی در جهان» پرداخته است.
در فصل دوم این کتاب رهنمودهای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای‌(مدّظلّه‌العالی) در ارتباط با شئون و وظایف طلبگی مانند تحصیل، تهذیب، بصیرت سیاسی، تبلیغ و ورزش و نشاط آورده شده است.
در آخرین فصل کتاب بدان، ایدک‌الله به تکالیف سنگین علما با مفاهیمی از قبیل فهم و انتقال معارف، مجاهدت برای مردم، حفظ آبروی انقلاب و حفظ موقعیت جمهوری اسلامی پرداخته شده است. 
علاقه ‏مندان می‌توانند برای تهیه‌ی کتاب «بدان، اَیَّدَک الله» از روش‌های زیر اقدام نمایند:
1-    پایگاه اطلاع‌رسانی انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار معظّمٌ‌له www.Book-khamenei.ir
2-    تماس با شماره تلفن‌های  66493548 ، 66483695
3-    ارسال عدد 32 به سامانه پیامکی 100020120
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۴۰

نام کتاب: منهج الرضی و مذهبه النحوی من خلال شرحه علی الکافیه

نویسنده: آدم حسن عمر علی

لینک دانلود: pdf

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۱۱

نام کتاب: منهج ابن هشام من خلال کتابه المغنی

نویسنده: عمران عبد السلام شعیب

ناشر: الدار الجماهیریه

لینک دانلود: pdf

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۸:۰۴

نام کتاب: نتائج الفکر فی النحو

نویسنده: ابو القاسم عبد الرحمن ابن عبد الله السهیلی

محقق: الشیخ عادل احمد عبد الموجود و الشیخ علی محمد معوض

ناشر: دار الکتب العلمیه بیروت - لبنان

لینک دانلود: pdf

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ مهر ۹۶ ، ۰۷:۴۳
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۳ مهر ۹۶ ، ۱۹:۰۰